Jak oczarować klienta

Jak oczarować klienta

Jan Batorski 21.70

Sztuka zjednywania sobie ludzi i budowania relacji wygrana-wygrana

Dowiedz się więcej

Opinie czytelników

"W mojej branży ta lektura, mówiąc wprost - jest cacy :) Ciągle mam kontakt z klientem, a dziwnym trafem po wprowadzeniu zmian zgodnie z tym ebookiem, kontakt sporo się poprawił ;) Fajny ebook - polecam."

Jakub Jaszkin 20 lat -handlowiec, student, syn pomagający w rodzinnym biznesie

"Książka jest obowiązkową pozycją dla każdej osoby, która zajmuje się utrzymywaniem relacji z klientami, handlem a także dla ludzi, którzy chcą mieć lepsze relacje z bliskimi. Książka podpowie nam to, jak nie wpadać we frustracje, jak wychodzić z różnych konfliktów i najważniejsze - jak więcej sprzedawać zyskując nie tylko klienta, ale jednocześnie przyjaciela."

Kamil M.

"Jestem sceptykiem, ale ten ebook przerósł moje oczekiwania !!!"

Marcin S. Marcin 29 lat inżynier

"Wspaniała pozycja. Powinien z tą pozycją zapoznać się każdy nie tylko sprzedawcy. Jest to pozycja także dla nauczyciela, ternera kierowcy. Najpiękniejsze w tej książce jest to, że pokazuje nam jak być człowiekiem wśród gąszczu cyfr. Polecam wszystkim"

Danuta Kucharz ubezpieczenia

"Książka jest bardzo interesująca. Rzadko spotyka się tak trafne dobrane przykłady i porady. Czytając ją reagowałem na rady autora z uśmiechem, że rzeczywiście tak w życiu jest jak pisze. Że nie trzeba wkładać dużego wysiłku aby kontakt z klientem uczynić przyjemnym i dochodowym :-)"

Kamil Jestem właścicielem firmy finansowo - usługowej. Jednocześnie studiuję na 2 roku studiów uzupełniających, magisterskich w Lublinie.

"Polecam."

Artur Kowalski pracownik huty szkła

"Książka ciekawa i przyswajalna, choć odnośnie ćwiczeń mam pewne zastrzeżenie, bo nic nie wnoszą do nauki z tej książki. Ponadto ciekawe zwroty, myśli i cytaty pozwalają na inne, niż dotychczas, spostrzeżenia interesującego mnie tematu."

edyta kunc

"Świetna pozycja, poparta wieloma przykładami. Bardzo pomaga przy kontaktach z ludźmi. Jest w niej wiele cennych rad."

Jacek Błaszczak bezrobotny

"To lektura dla mnie na czasie, bo właśnie za tydzień wyjeżdżam na targi, gdzie będę mogła wypróbować to, czego dowiedziałam się w tym e-booku."

Aleksandra Sokol asystentka ds. sprzedaży
Dowiedz się więcej